DETAILNÍ INFORMACE O VZDĚLÁVACÍM PROGRAMU
Název programu: DIGIakce: AI nástroje pro učitele všech předmětů – AI jako pomocník všech prezenční akce (Nový Jičín)
Číslo programu: B20-81-11-241
Datum konání: 21. května 2024
Čas konání: 08:00–16:00
Místo konání: Základní škola GALAXIE s.r.o., Bohuslava Martinů 1994/4, 74101 Nový Jičín
Počet hodin: 10 vyučovacích hodin
Lektor/lektoři: Lektoři NPI ČR
Organizační garant: Ing. Markéta Cejnarová, marketa.cejnarova@npi.cz, 737 828 461
Komu je program určen
intruktoři praktického vyučování, pedagogové volného času, učitelé všech druhů a typů škol, učitelé všech druhů a typů škol
Popis programu
Místo a organizátor DIGIakce: ZŠ Galaxie s.r.o., Bohuslava Martinů 1994/4, Nový Jičín, 74101
Náplň DIGIakce: rozvoj digitálních kompetencí učitelů; mediální a informační vzdělávání
Detailní sylabus akce:
Úvod do novinek v informatice: co jsou nejnovější trendy a technologie v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) a jak se mohou uplatnit ve výuce. Vysvětlení pojmů: umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, cloud computing, internet věcí, big data, kyberbezpečnost, legislativa atd.
Přehled online nástrojů pro výuku: jaké jsou nejpopulárnější a nejužitečnější online nástroje pro podporu výuky a učení na dálku nebo hybridně. Které nástroje nejlépe implementují AI a usnadňují práci učiteli. Ukázky aplikací pro tvorbu prezentací a interaktivních obsahů také za pomoci AI, nástroje pro testování a zpětnou vazbu jako Kahoot, Quizizz, Mentimeter, Forms atd., nástroje pro správu kurzů a úkolů (Moodle, Google Classroom, MS Team/Learn, Sharepoint, Edmodo atd.) a v neposlední řadě oblíbené herní prvky, díky kterým se dá učit a nebo edukačně odlehčit jakékoliv téma (Roblox, Minecraft, Tynker, Google Arts&Culture atd.)
Tipy na zavádění snadných a dostupných online nástrojů ve výuce: jak efektivně a pedagogicky využívat online nástroje ve výuce, jak motivovat a zapojit žáky do online aktivit, jak řešit technické problémy a bezpečnostní otázky, jak hodnotit a reflektovat online výuku, jak např. vyměnit papírové pracovní listy za elektronické atd.
Praktické cvičení: účastníci školení budou porovnávat AI chatboty, aby si našli ten nejlépe vyhovující, vyzkouší si Quizizz, spolupráce v dokumentu s Google Docs, využijí AI pro generování obrázků.
Sdílení zkušeností mezi zapojenými účastníky a školami, co už ve třídách a sborovnách funguje.
Závěr a zhodnocení: shrnutí hlavních bodů školení, diskuse o zkušenostech s online nástroji, sběr zpětné vazby od účastníků školení, doporučení dalších zdrojů a materiálů pro další studium atd.
Lektor: Mgr. František Knop (zkušený IT metodik, učitel IT ve škole a zároveň školitel, který vyučuje na jiných školách po regionu nejen AI nástroje pro učitele, ale také např. novinky Google, Canvu atp.)
DIGIakce jsou společnou aktivitou projektu NPO3.1 DIGI (https://revize.edu.cz/) v NPI ČR a externích subjektů/školských zařízení, které na své akci umožňují sdílení zkušeností více škol a přinášejí zajímavé inspirace v oblasti digitálního vzdělávání. Garantem obsahu DIGIakce je hostující organizace/organizátor (Základní škola GALAXIE s.r.o.), NPI ČR v pilotním režimu monitoruje a podporuje zdárný průběh akce, všem lektorům i účastníkům akce je nabízena navazující spolupráce. Průběžná výzva k DIGIakcím je otevřená všem školám a školským zařízením, sledujte web https://revize.edu.cz/inspirujte-kolegy#digiakce